به وبلاگ سفر عشق خوش آمدید - لطفا صفحه را تا پایان مشاهده کنید
تبلیغات

تفسیر آیات 41 تا 44 سوره حجردرهای جهنم
گفته شده عذاب های جهنم متنوع و متعدد است و هر نوع گناهی مقتضی نوعی عذاب است. در مجمع البیان آمده است منظور از لکل باب منهم جزء مقسوم آن است که برای هر گروهی از غاوین از دوزخ نصیب و سهمیه ای است. درهای متعدد اشاره به عوامل گوناگونی است که انسان را به جهنم می کشاند. هر نوع از گناهان دری محسوب می شوند برای اینکه غاوین متعدد و اصناف مختلف هستند.
حضرت علی (ع) در مورد درهای بهشت در خطبه جهاد می فرماید: جهاد بابی از ابواب بهشت است که خدا آن را به روی اولیای خاص خود گشوده است.
برخی گفته اند در اینجا عدد هفت رمز کثرت است. یعنی درهای دوزخ بسیار است.
در خبر است رسول اکرم (ص) در مسجد مدینه نماز می خوالند زنی اعرابی از آنجا می گذشت . رسول الله را در حال نماز دید. در دلش افتاد به پیامبر اقتدا کند تا سعادت ابدی را کسب کند. پیامبر در نماز به این آیه رسید : ان جهنم لموعدهم اجمعین لها سبعه ابواب لکل باب منهم جزء مقسوم . زن چون آیه را شنید بیهوش افتاد . رسول خدا بلال را فرمود آب آورد تا آن بانو را به هوش آوردند.
عرض کرد: یا رسول الله ! آنچه خواندی از کتاب خدا است یا تو خود گفتی ؟ فرمود : در کتاب خدا است. گفت : یا رسول الله ! هر عضوی از اعضای مرا به هر دری از درهای عذاب کنند؟ فرمود : هر کس به هر دری به قدر عملی که کرده عذاب می شود . گفت‌: یا رسول الله ! به خدا من چیزی ندارم جز هفت عبد و غلام . من تو را شاهد می گیرم که هر کدام را در مقابل دری از درهای هفتگانه دوزخ به رضای خدا آزاد کردم.
جبرئیل آمد و عرض کرد که یا رسول الله ! این زن را بشارت ده که خدا ابواب جهنم را جملگی بر او حرام کرد و تمام درهای بهشت را به رویش گشود .
ظاهر آن است که آن بانو از جزء مقسوم این را می فهمیده است که یک مجرم بر هر دری غذاب می بیند . یعنی بر هر کدام از درهای هفتگانه سهمی از عذاب دارد.
طبیعی است اگر یک گناهکار همه نوع گناه را مرتکب شده باشد نوع مناس آن عذاب می بیند.در روایتی از پیامبر آمده است : پیامبر در مورد نماز شب تاکید می فرمودند پس افزودند : که اگر هر شب نشد نماز شب بخوانید هفته ای یکبار. و اگر نشد ماهی یکبار. و بالاخره در عمرتان یکبار هم که شده نماز شب بخوانید. زیرا در بهشت نعمت هایی هست که فقط از آن نماز شب خوان هاست!
صدر المتالهین شیرازی در کتاب عرشیه در قاعده درهای بهشت و دوزخ معتقد است که هفت در دوزخ عبارت است از حواس پنجگانه بیرونی و دو غریزه شهوت و خشم درونی که این هفت دریچه در انسان منشا افعال اختیاری می باشد. در صورتی که از آنها در راه گناه استفاده شود . درهای دوزخ به روی انسان باز می شود و انواع گناهان در نهایت به یکی از  این دریچه ها برگشت می کند و اگر در راه طاعت کار کند درهای بهشت به رویش گشوده می شود.


برچسب ها : ,,,, دفعات بازدید : 46
| لینک ثابت | نسخه قابل چاپ | امتیاز :
rss نوشته شده در تاریخ 16 خرداد 1395 و در ساعت : 08:27 - نویسنده : محمد حسین عظیمی
آخرین مطالب نوشته شده
صفحات وبلاگ
Copyright © 2011 by safareeshghe.samenblog.com | designed by samenblog.com